Festiwal Książki Obrazkowej „KROPKA+KRESKA”

Festiwal Książki Obrazkowej „KROPKA+KRESKA”

FESTIWAL KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ KROPKA+KRESKA. MISJA KOSMOS

1-10 października 2021, Fabryka Sztuki w Łodzi

www.festiwalkropkaikreska.com

Trzecia edycja Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA odbędzie się pod hasłem Misja Kosmos. Jej bohaterkami są popularnonaukowe książki obrazkowe z zakresu nauk ścisłych: astronomii, kosmologii, fizyki czy matematyki. Ważnym kontekstem dla Festiwalu jest także dorobek literacki Stanisława Lema, który w swojej prozie science-fiction otworzył nowy rozdział refleksji humanistycznej, będącej na pograniczu nauki, technologii, filozofii i sztuki.  Podczas Festiwalu przyjrzymy się, jak książka obrazkowa wchodzi w dialog ze światem nauki. Sprawdzimy także, jak oddziałuje ona na twórców innych dziedzin sztuki, takich jak teatr, film czy muzyka.

Od 1 do 10 października Fabryka Sztuki w Łodzi stanie się miejscem, gdzie całe rodziny, dzieci, młodzież, ale także dorosłe osoby zainteresowane picturebookami będą mogły przyjrzeć się temu, jak książki obrazkowe pomagają zrozumieć fakty naukowe i prawa natury, a także rozbudzają ciekawość wszechświata. W programie znalazło się prawie 40 polskich i międzynarodowych wydarzeń realizowanych zarówno stacjonarnie, jak i prezentowanych online.

Jak co roku centralną przestrzenią festiwalową stanie się artystyczna instalacja połączona z czytelnią. Autorka – Adźka Bielecka, inspirując się wyselekcjonowanymi książkami nawiązującymi do tematu przewodniego Festiwalu, stworzy zachęcające do lektury i refleksji miejsce w vintage’owym klimacie. Goście Festiwalu będą mogli także zakupić obecne w czytelni książki na stoisku wyjątkowej łódzkiej Księgarni Do Dzieła.

Trzon programu Festiwalu KROPKA+KRESKA stanowią spotkania, warsztaty twórcze i plastyczne, prowadzone przez autorów i autorki książek obrazkowych o tematyce kosmicznej: Małgorzatę Frąckiewicz, Bożkę Rydlewską, Jacka Ambrożewskiego, Justynę Styszyńską, Joannę Gębal i Monikę Zborowską, Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, Annę Czerwińską-Rydel. Książki obrazkowe oraz proza Stanisława Lema stały się także inspiracją dla zaproszonych na Festiwal pedagogów i pedagożek do stworzenia autorskich warsztatów konstruktorskich, tanecznych, performatynych czy spaceru filozoficznego. Wiele miejsca podczas spotkań warsztatowych poświęcone będzie sylwetkom polskich naukowców i naukowczyń, którzy mieli wpływ na przełomowe odkrycia dotyczące kosmosu.

Dla osób dorosłych zainteresowanych picturebookami zarówno zawodowo, jak i osobiście, odbędzie się spotkanie dyskusyjne o fenomenie i sukcesie popularnonaukowych książek obrazkowych. W rozmowie udział wezmą autorzy (Boguś Janiszewski i Max Skorwider), redaktor wydawnictwa Dwie Siostry (Maciej Byliniak), pedagożka twórczości i trenerka (Monika Just) oraz  literaturoznawczyni i prezeska Polskiej Sekcji IBBY (Anna Czernow). Kolejnym spotkaniem eksperckim będzie twórcze śniadanie z Dawidem Ryskim (autorem identyfikacji wizualnej tegorocznego Festiwalu) dla studentów kierunków artystycznych związanych z ilustracją.

Wyróżniającym znakiem dla Festiwalu KROPKA+KRESKA jest bogaty program performatywny, w którym pokazujemy, jak książka obrazkowa inspiruje twórców innych dziedzin sztuki. W tym roku kosmiczne i lemowskie tropy zaprezentują: autorzy i autorki spektakli narracyjnych (Jacek Kaczmarek i Patrycja Napierała, Katarzyna Jackowska-Enemuo i Antoni Sojka), Mały Teatr Ilustracji („Księżyc” – spektakl Kamishibai), Dansema Dance Theatre z Litwy („Twinkles” – spektakl taneczny dla najnajów), Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic („Wielkie Gorące Szybkie Puff” na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”), Teatr Lalek Guliwer z Warszawy („Przyjaciel Automateusza – spektakl on-line na podstawie prozy Stanisława Lema), Frozen Charlotte ze Szkocja („Valentina’s Galaxy” spektakl on-line inspirowany historiami kobiet w kosmosie).

W programie nie zabraknie również nieziemskiego szaleństwa. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję stworzyć kosmiczny dress code, potańczyć podczas Kosmicznego Disko, obejrzeć on-line zwariowany serial familijny „NASZA – misja na Marsa” czy przeżyć międzyplanetarną przygodę, nocując w Fabryce Sztuki. A na finał Festiwalu koncert „Nie z tej Ziemi” zagra Asi Mina z kwartetem SONOS.

Partnerami KROPKI+KRESKI są Biblioteka Miejska w Łodzi, EC1, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Księgarnia Do Dzieła. W ramach współpracy z Festiwalem instytucje te przygotowały różnorodne propozycje wydarzeń towarzyszących: pokazy filmów i animacji krótkometrażowych, seans w Planetarium, warsztaty twórcze i z kodowania, gra w podchody, doświadczenia naukowe, spotkanie wokół książek popularnonaukowych dla dorosłych, bookcrossing.

Jak podkreślają członkinie kolektywu programowego Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA. Misja Kosmos:

Temat powstał z obserwacji polskiego rynku wydawniczego. Popularnonaukowe książki obrazkowe nie tylko święcą triumfy ekonomiczne, ale także przedstawiają ogromną wartość artystyczną i naukową. Wierzymy, że spotkanie z kulturą słowa i obrazu oraz z treściami naukowymi, rozbudza w młodych czytelnikach i czytelniczkach ciekawość świata i wyrównuje szanse edukacyjne. W tym roku przyjrzymy się światu z perspektywy kosmosu. W kolejnych latach czeka nas Misja Ziemia oraz Misja Człowiek. Na marginesie chcemy dodać, że w programie Festiwalu znajdą się nie tylko mądre i naukowe tematy, ale także spora dawka kosmicznego szaleństwa.   

Szczegóły programu: www.festiwalkropkaikreska.com oraz @kropkapluskreska

 

Materiały pochodzą od organizatorów wydarzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu: http://festiwalkropkaikreska.com/program/

Wydarzenie na Facebooku.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Mądrych Książek. Polecamy!

Autor

Redaktorka portalu Mądre Książki. Koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku.
Google+