Latający cyrk fizyki

Nakładem Wydawnictwa PWN już 25 czerwca ukaże się książka „Latający cyrk fizyki”. Autor – Jearl Walker – podczas swej działalności wykładowcy, demonstratora i popularyzatora fizyki (także w licznych wykładach i pokazach fizycznych na różnych uczelniach amerykańskich oraz w wielu występach radiowych i telewizyjnych) stał się prawdziwym kolekcjonerem przykładów, doświadczeń, ciekawostek, historyjek i faktów, świadczących o tym, że „fizyka jest wszędzie”, że niemal wszystko, co dzieje się wokół nas, można wyjaśnić na podstawie wiedzy z zakresu fizyki. Mądre Książki z radością patronują temu wydawnictwu. Nie przegapcie tej znakomitej pozycji!

Te właśnie przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty oraz ich wyjaśnienia na podstawie pojęć i praw fizyki są zawarte w książce The Flying Circus of Physics. Jak pisze autor, książka powstała w związku z zainteresowaniem zawartością jego „kolekcji” ze strony studentów oraz jego kolegów – wykładowców i asystentów.

Książka dzieli się na siedem części, poświęconym ruchom, płynom, dźwiękom, ciepłu, elektryczności i magnetyzmowi, optyce oraz widzeniu. Zawiera kilkaset historyjek, które składają się z omówienia sytuacji, pytań do czytelnika oraz raczej zwięzłej odpowiedzi autora. Oto kilka przykładów:

  • Czy można rozpalić ogień za pomocą lodu?
  • Dlaczego tuż przed uderzeniem tornada (trąby powietrznej) niebo robi się zielone?
  • W jaki sposób elektryczny węgorz wytwarza pole elektryczne?
  • Dlaczego mokry piasek jest ciemniejszy od suchego?
  • Co jest przyczyną mirażu oazy?
  • Dlaczego gwiazdy migoczą?
  • Czy można jeździć samochodem po suficie?

Zebrane w książce historyjki te są bardzo różne – jedne całkiem proste, a inne bardzo skomplikowane, jedne niezwykle pomysłowe, a inne cokolwiek wydumane. Wiele z nich dotyczy różnych dyscyplin sportu, ewolucji cyrkowych, katastrof budowlanych, lawin śniegowych i kamiennych, instrumentów muzycznych i akustyki, sopli lodowych i płatków śniegu, błyskawic i elektryczności statycznej, tęczy i kalejdoskopów oraz złudzeń optycznych. Siłą książki jest niezwykła mnogość zebranych historyjek oraz ich atrakcyjne i na ogół dowcipne przedstawienie. Niektóre z nich wykorzystano w podręczniku Hallidaya, Resnicka i Walkera Podstawy fizyki w charakterze przykładów lub zadań domowych, lecz większość jest całkiem nowa także dla znających Podstawy fizyki.

Fizyka to wielkie wyzwanie, ale również świetna zabawa. To najciekawszy na świecie przedmiot, gdyż mówi o tym, jak świat naprawdę działa. Tymczasem większość podręczników fizyki jest niemal całkiem pozbawiona informacji o związkach fizyki z otaczającym nas światem. Cała przyjemność studiowania fizyki gdzieś więc umyka.

Jearl Walker

„Latający cyrk fizyki” jest niezwykłą propozycją. Ten światowy bestseller przetłumaczony na kilkanaście języków to zbiór odpowiedzi na pytania, które każdy z nas niejednokrotnie sobie zadawał:

  • Czy przechodząc przez ulicę w deszczu bez parasola, lepiej biec czy iść powoli?
  • Czy gdy światło na skrzyżowaniu zmienia się na żółte, lepiej hamować, czy może przyspieszyć?
  • Dlaczego samolot zostawia za sobą białe smugi na niebie?
  • Skąd biorą się „latające muszki”, które widzimy pod powiekami, gdy zamkniemy oczy?
  • Dlaczego w gorące dni jesteśmy w stanie dostrzec odbicie reflektorów nadjeżdżających samochodów w nawierzchni drogi?
  • Jeśli równe ilości wody mają różne temperatury początkowe, jedna jest bardzo gorąca, a druga chłodna – która pierwsza zmieni się w lód po umieszczeniu w zamrażalniku? (Czy wiedziałeś, że w pewnych warunkach, to początkowo woda gorąca zamarza pierwsza?)

Wszystkie odpowiedzi mają podstawy naukowe, jednak Autor dołożył wszelkich starań, aby Czytelnik niezajmujący się na co dzień fizyką nie znużył się, a być może i pokochał „tę prawdziwą królową nauk”.

O autorze

Jearl Walker to wybitny wykładowca i popularyzator fizyki. Po doktoracie podjął pracę na Cleveland State University, gdzie do dziś jest profesorem fizyki, pasjonatem jej nauczania. Jeszcze jako doktorant stwierdził, że tradycyjnie prowadzone zajęcia z fizyki nie są zbyt lubiane przez studentów kierunków innych niż fizyka, którzy nie uważają jej za szczególnie ciekawą i przydatną w życiu. Uznał, że trzeba ich o tym przekonać, najlepiej pokazując im, jak wiele zjawisk, doświadczeń i umiejętności spotykanych przez nich w codziennym życiu można wyjaśnić, zrozumieć i wykorzystać, stosując pojęcia i prawa fizyki. Temu przekonaniu Walker jest wierny do dziś. Kierując się tym podejściem, przez kilkanaście lat redagował rubrykę „The Amateur Scientist” w miesięczniku Scientific American, a w 1990 roku dołączył do zespołu autorów słynnego podręcznika Podstawy fizyki, będącego od tej pory dziełem Davida Hallidaya, Roberta Resnicka oraz Jearla Walkera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content