Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Na początku kwietnia 2019 roku nakładem Wydawnictwa Albatros ukaże się książka Toma Philipsa Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko. Jest to ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne fiaska w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, po najbardziej spektakularne współczesne porażki rodzaju ludzkiego.

W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel –w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć. Od  klęski  ekologicznej  na  Wielkich  Równinach  Stanów  Zjednoczonych  w  latach  30.  XX  wieku  do  walki  z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok austriackiej armii, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show… Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi. Tom Phillips jest  redaktorem  internetowego  serwisu  Full  Fact,  cenionej  brytyjskiej  niezależnej  organizacji zajmującej się sprawdzaniem faktów. Wcześniej był dyrektorem wydawniczym brytyjskiej wersji serwisu buzzfeed, gdzie dzielił swój czas między bardzo poważne relacjonowanie poważnych spraw… I robieniem zupełnie niepoważnych żartów…

Dawno, dawno temu, gdy słońce wzeszło nad wielkimi dolinami rzecznymi Etiopii, pewna małpa wylegiwała się na drzewie.Nie wiemy, o czym myślała ani co robiła tego dnia. Prawdopodobnie dumała nad znalezieniem sobie samca albo czegoś do jedzenia, a może nad wdrapaniem się na sąsiednie drzewo, żeby sprawdzić, czy nie jest wygodniejsze. Kompletnie nie miała pojęcia, że tego dnia stanie się najsławniejszą przedstawicielką swojego gatunku – a gdyby nawet ktoś mógł jej o tym powiedzieć, koncepcja sławy byłaby dla niej pozbawiona sensu. Nawet nie wiedziała, że jest w Etiopii, ponieważ działo się to miliony lat przed tym, zanim ktoś wpadł na genialny pomysł, żeby wyrysować linie na mapie i nadać nazwy powstałym kształtom, tak byśmy mieli o co toczyć wojny. [fragment książki]

Autor o swojej książce: Jest to książka o ludziach i o naszym wyjątkowym talencie do zawalania na najróżniejszych frontach. O tym, dlaczego na każde osiągnięcie, które napawa nas dumą z przynależności do gatunku Homo sapiens (sztuka, nauka, puby), zawsze przypada coś innego, co sprawia, że z konsternacją i rozpaczą kręcimy głowami (wojna, skażenie środowiska, puby na lotniskach).Całkiem możliwe, że –niezależnie od osobistych opinii czy przekonań politycznych –w pewnym momencie spojrzałeś na stan świata i zadałeś sobie w duchu pytanie: o cholera, co myśmy zrobili?Niniejsza książka daje odrobinę pociechy: nie przejmuj się, zawsze byliśmy tacy. I zobacz, nadal tu jesteśmy!

 

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content